  • DF13-20DP-1.25V(95)
DF13-20DP-1.25V(95)
advertisement
Manufacturer No:
DF13-20DP-1.25V(95)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF13-20DP-1.25V(95)
Package:
Description:
DF13 Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin-Copper Polyamide (PA), Nylon 20-Position Board to Cable/Wire 0.189 4.80mm Height
Step5Bar-code shipping tag
DF13-20DP-1.25V(95)
    Select All
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Contact Length - Mating
    0.094 2.40mm
  • Contact Gender
    Male
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    150V
  • Max Current Rating
    1A
  • Contact Finish Thickness - Mating
    39.4μin 1.00μm
  • Stack Height (Mating)
    5.8mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Copper, Gold, Tin
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF13
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    Board Guide, Solder Retention
  • Part Status
    Discontinued
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Detent Lock
  • Contact Finish - Mating
    Tin-Copper
  • Contact Type
    Male Pin
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    6.9mm
  • Insulation Height
    0.189 4.80mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1A
  • Pitch - Mating
    0.049 1.25mm
  • Insulation Color
    Beige
  • Row Spacing - Mating
    0.049 (1.25mm)