  • DF13-30DP-1.25V(82)
DF13-30DP-1.25V(82)
advertisement
Manufacturer No:
DF13-30DP-1.25V(82)
HK JDW NO:
355-DF13-30DP-1.25V(82)
Package:
Description:
DF13 Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 30-Position Board to Cable/Wire 0.189 4.80mm Height
Step5Bar-code shipping tag
DF13-30DP-1.25V(82)
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Discontinued
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    30
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    150V
  • HTS Code
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Total Number of Contacts
    30
  • Insulation Height
    0.189 4.80mm
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.049 1.25mm
  • Insulation Color
    Beige
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.969 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.049 (1.25mm)
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin-Copper
  • Contact Length - Mating
    0.094 2.40mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.188 inch
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.049 inch
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    5.9944 mm
  • Durability
    50 Cycles
  • Contact Finish Thickness - Mating
    30.0μin 0.76μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    39.4μin 1.00μm
  • Stack Height (Mating)
    5.8mm