  • DF13B-10P-1.25V(50)
DF13B-10P-1.25V(50)
advertisement
Manufacturer No:
DF13B-10P-1.25V(50)
HK JDW NO:
355-DF13B-10P-1.25V(50)
Package:
Description:
DF13 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Cable/Wire 0.189 4.80mm Height
Step5Bar-code shipping tag
DF13B-10P-1.25V(50)
    Polyamide (PA), Nylon
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    10
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • HTS Code
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Total Number of Contacts
    10
  • Insulation Height
    0.189 4.80mm
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.049 1.25mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.675 inch
  • Shrouding
    Shrouded - 3 Wall
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Lead Pitch
    1.25mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.049 inch
  • Polarization Key
    GUIDE SLOT(S)
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Durability
    50 Cycles
  • Insertion Force-Max
    3.0024 N
  • Withdrawl Force-Min
    .3058 N
  • Contact Finish Thickness - Mating
    8.00μin 0.203μm
  • Stack Height (Mating)
    5.8mm