  • DF13EA-20DP-1.25V(51)
DF13EA-20DP-1.25V(51)
advertisement
Manufacturer No:
DF13EA-20DP-1.25V(51)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF13EA-20DP-1.25V(51)
Package:
Description:
DF13 Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 20-Position Board to Cable/Wire 0.189 4.80mm Height
Step5Bar-code shipping tag
DF13EA-20DP-1.25V(51)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Mounting Option 2
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF13
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    150V
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Filter Feature
    NO
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
    NO
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Total Number of Contacts
    20
  • Insulation Height
    0.189 4.80mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.049 1.25mm
  • Insulation Color
    Beige
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Row Spacing - Mating
    0.049 (1.25mm)
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin-Copper
  • Contact Length - Mating
    0.094 2.40mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.189 inch
  • Mating Contact Pitch
    0.049 inch
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Plating Thickness
    7.87μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    8.00μin 0.203μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    39.4μin 1.00μm
  • Stack Height (Mating)
    5.8mm