  • DF13EA-30DP-1.25V(75)
DF13EA-30DP-1.25V(75)
advertisement
Manufacturer No:
DF13EA-30DP-1.25V(75)
HK JDW NO:
355-DF13EA-30DP-1.25V(75)
Package:
Description:
DF13 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Tin Polyamide (PA), Nylon 30-Position Board to Cable/Wire 0.189 4.80mm Height
Step5Bar-code shipping tag
DF13EA-30DP-1.25V(75)
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    DF13
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    30
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    150V
  • Fastening Type
    Detent Lock
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Insulation Height
    0.189 4.80mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.049 1.25mm
  • Insulation Color
    Beige
  • Row Spacing - Mating
    0.049 (1.25mm)