  • DF14-20S-1.25C(15)
DF14-20S-1.25C(15)
advertisement
Manufacturer No:
DF14-20S-1.25C(15)
HK JDW NO:
355-DF14-20S-1.25C(15)
Package:
Description:
1 Rows Receptacle Bulk Beige 20 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF14
Step5Bar-code shipping tag
DF14-20S-1.25C(15)
    Select All
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    POLYAMIDE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DF14
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    20
  • Color
    Beige
  • Number of Rows
    1
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.049 1.25mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Gender
    Female
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • Body Depth
    0.228 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V