  • DF14A-20P-1.25H(72)
DF14A-20P-1.25H(72)
advertisement
Manufacturer No:
DF14A-20P-1.25H(72)
HK JDW NO:
355-DF14A-20P-1.25H(72)
Package:
Description:
DF14 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle AU Polyamide (PA), Nylon 20-Position Board to Cable/Wire 0.098 2.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
DF14A-20P-1.25H(72)
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF14
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    150V
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    AU
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Total Number of Contacts
    20
  • Insulation Height
    0.098 2.50mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.049 1.25mm
  • Insulation Color
    Beige
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.098 inch
  • Body Depth
    0.264 inch
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.049 inch
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V