  • DF14A-3P-1.25H(25)
DF14A-3P-1.25H(25)
advertisement
Manufacturer No:
DF14A-3P-1.25H(25)
HK JDW NO:
355-DF14A-3P-1.25H(25)
Package:
Description:
DF14 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount, Right Angle Tin-Copper Polyamide (PA), Nylon 3-Position Board to Cable/Wire 0.098 2.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
DF14A-3P-1.25H(25)
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    DF14
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Solder Retention
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    3
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    150V
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Tin-Copper
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    3
  • Insulation Height
    0.098 2.50mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1A
  • Pitch - Mating
    0.049 1.25mm
  • Insulation Color
    Beige
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Lead Pitch
    1.25mm
  • Contact Length - Mating
    0.086 2.20mm
  • Contact Gender
    Male
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Insulation Resistance
    500MOhm