  • DF18C-70DP-0.4V(51)
DF18C-70DP-0.4V(51)
advertisement
Manufacturer No:
DF18C-70DP-0.4V(51)
HK JDW NO:
355-DF18C-70DP-0.4V(51)
Purchasing and Inquiry
DF18C-70DP-0.4V(51) Overview
DF18C-70DP-0.4V(51) Features
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C
Additional Feature: LOW PROFILE
DF18C-70DP-0.4V(51) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF18C-70DP-0.4V(51) Rectangular Connectors applications.
  • Datacom
  • Automotive Electronics
  • Industrial Automation
  • Military Technology
  • Embedded systems
  • Transportation
  • Data Technology
Step5Bar-code shipping tag
DF18C-70DP-0.4V(51)
  • Connector Type
    Plug, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    70
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Voltage - Rated
    30V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    70
  • Current Rating
    300mA
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.613 inch
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.093 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.044 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Resistance
    60mOhm
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Polarization Key
    ENDS
  • Dielectric Withstanding Voltage
    100VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    3.556 mm
  • Height Above Board
    0.046 1.16mm
  • Stack Height (Mating)
    1.5mm