  • DF1B-16DEP-2.5RC
DF1B-16DEP-2.5RC
advertisement
Manufacturer No:
DF1B-16DEP-2.5RC
HK JDW NO:
355-DF1B-16DEP-2.5RC
Package:
Datasheet:
DF1B-16DEP-2.5RC
Description:
2 Rows Plug Bulk White 16 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp, IDC DF1B Polyamide
Quantity:
In Stock : 17
Step5Bar-code shipping tag
DF1B-16DEP-2.5RC
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
  • Series
    DF1B
    IDC
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    16
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Color
    White
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • Contact Type
    Male Pin
  • Pitch
    0.098 2.50mm
  • Total Number of Contacts
    16
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    18.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    3A
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.48 inch
  • Contact Gender
    Male
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.098 (2.50mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Withdrawl Force-Min
    .417 N
  • Contact Termination
    Crimp, IDC
  • Height
    12.3mm
  • Length
    24.7mm