  • DF1B-6S-2.5R(18)
DF1B-6S-2.5R(18)
advertisement
Manufacturer No:
DF1B-6S-2.5R(18)
HK JDW NO:
355-DF1B-6S-2.5R(18)
Package:
Datasheet:
DF1B-6S-2.5R(18)
Description:
1 Rows Receptacle Bulk Red 6 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp, IDC DF1B
Step5Bar-code shipping tag
DF1B-6S-2.5R(18)
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
  • Series
    DF1B
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    6
  • Color
    Red
  • Number of Rows
    1
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.098 2.50mm
  • Total Number of Contacts
    6
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • Body Depth
    0.453 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    30mOhm