  • DF1B-9EP-2.5RC
DF1B-9EP-2.5RC
advertisement
Manufacturer No:
DF1B-9EP-2.5RC
HK JDW NO:
355-DF1B-9EP-2.5RC
Package:
Datasheet:
DF1B-9EP-2.5RC
Description:
1 Rows Plug Bulk White 9 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp, IDC DF1B Polyamide
Quantity:
In Stock : 1793
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF1B-9EP-2.5RC
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
  • Series
    DF1B
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    9
  • Color
    White
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • Contact Type
    Male Pin
  • Pitch
    0.098 2.50mm
  • Total Number of Contacts
    9
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • Body Depth
    0.728 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V