  • DF1E-3EP-2.5C
DF1E-3EP-2.5C
advertisement
Manufacturer No:
DF1E-3EP-2.5C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF1E-3EP-2.5C
Package:
Datasheet:
DF1E-3EP-2.5C
Description:
1 Rows Plug Bulk White 3 Positions Panel Mount, Snap-In Male Pin Crimp DF1E Polyamide
Quantity:
In Stock : 903
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF1E-3EP-2.5C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DF1E
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    3
  • Color
    White
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    250V
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.098 2.50mm
  • Total Number of Contacts
    3
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    3A
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Male
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.74 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Note
    Contacts Not Included
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Contact Termination
    Crimp
  • Height
    9mm
  • Length
    17.5mm