  • DF1EA-2EP-2.5C
DF1EA-2EP-2.5C
advertisement
Manufacturer No:
DF1EA-2EP-2.5C
HK JDW NO:
355-DF1EA-2EP-2.5C
Package:
Datasheet:
DF1EA-2EP-2.5C
Description:
1 Rows Plug Bulk White 2 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp DF1E Polyamide
Quantity:
In Stock : 10264
Step5Bar-code shipping tag
DF1EA-2EP-2.5C
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyamide
    DF1E
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    2
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Color
    White
    Latch Holder
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.098 2.50mm
  • Total Number of Contacts
    2
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    18.8mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.354 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Durability
    30 Cycles
  • Contact Termination
    Crimp
  • Length
    8mm