  • DF1EG-10P-2.5DSA(36)
DF1EG-10P-2.5DSA(36)
advertisement
Manufacturer No:
DF1EG-10P-2.5DSA(36)
HK JDW NO:
355-DF1EG-10P-2.5DSA(36)
Package:
Description:
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Cable/Wire 0.642 16.30mm Height
Step5Bar-code shipping tag
DF1EG-10P-2.5DSA(36)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    10
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    10
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Pitch
    2.4892mm
  • Insulation Height
    0.642 16.30mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.098 2.50mm
  • Insulation Color
    Natural
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Contact Length - Mating
    0.177 4.50mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    8.00μin 0.203μm
  • Stack Height (Mating)
    14.3mm 15.8mm 19.8mm