  • DF1EG-3P-2.5DSA(05)
DF1EG-3P-2.5DSA(05)
advertisement
Manufacturer No:
DF1EG-3P-2.5DSA(05)
HK JDW NO:
355-DF1EG-3P-2.5DSA(05)
Package:
Datasheet:
Description:
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 3-Position Board to Cable/Wire 0.642 16.30mm Height
Step5Bar-code shipping tag
DF1EG-3P-2.5DSA(05)
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
    DF1E
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    3
  • Color
    Beige
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    30V
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    8mm
  • Insulation Height
    0.642 16.30mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.098 2.50mm
  • Insulation Color
    Natural
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Contact Length - Mating
    0.177 4.50mm
  • Contact Gender
    Male
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Length
    10mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    39.4μin 1.00μm
  • Stack Height (Mating)
    14.3mm 15.8mm 19.8mm