  • DF2145BVFA10V
DF2145BVFA10V
advertisement
Manufacturer No:
DF2145BVFA10V
HK JDW NO:
668-DF2145BVFA10V
Package:
100-BFQFP
Datasheet:
DF2145BVFA10V
Description:
256KB 256K x 8 FLASH H8S/2000 16-Bit Microcontroller H8® H8S/2100 Series DF2145 100 Pin 10MHz 3V 100-BFQFP
Quantity:
In Stock : 2708
Step5Bar-code shipping tag
DF2145BVFA10V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-BFQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    H8® H8S/2100
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    10MHz
  • Base Part Number
    DF2145
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    I2C, IrDA, SCI, UART
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    74
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    H8S/2000
  • Peripherals
    PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    Host Interface (LPC), I2C, IrDA, SCI, X-Bus
  • Supply Current-Max
    70mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 2x8b
  • Access Time
    10 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    24
  • ROM (words)
    262144
  • External Data Bus Width
    16
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm