  • DF2168VT33V
DF2168VT33V
advertisement
Manufacturer No:
DF2168VT33V
HK JDW NO:
668-DF2168VT33V
Package:
144-TQFP
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH H8S/2000 16-Bit Microcontroller H8® H8S/2100 Series DF2168 144 Pin 33MHz 3.3V 144-TQFP
Quantity:
In Stock : 1213
Step5Bar-code shipping tag
DF2168VT33V
    Select All
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LPC, SCI, SmartCard
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 2x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    24
  • External Data Bus Width
    16
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    16mm
  • Width
    16mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Package / Case
    144-TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA
  • Published
    2004
  • Series
    H8® H8S/2100
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    33MHz
  • Base Part Number
    DF2168
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, SCI
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    106
  • RAM Size
    40K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V