  • DF2239TF16V
DF2239TF16V
advertisement
Manufacturer No:
DF2239TF16V
HK JDW NO:
668-DF2239TF16V
Package:
100-TQFP
Datasheet:
DF2239TF16V
Description:
384KB 384K x 8 FLASH H8S/2000 16-Bit Microcontroller H8® H8S/2200 Series DF2239 100 Pin 16MHz 100-TQFP
Quantity:
In Stock : 4976
Step5Bar-code shipping tag
DF2239TF16V
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA
  • Series
    H8® H8S/2200
  • Published
    2010
  • Part Status
    Active
  • Frequency
    16MHz
  • Base Part Number
    DF2239
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C, SCI
  • Memory Size
    384kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    72
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V