  • DF2371RVFQ34V
DF2371RVFQ34V
advertisement
Manufacturer No:
DF2371RVFQ34V
HK JDW NO:
668-DF2371RVFQ34V
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH H8S/2000 16-Bit Microcontroller H8® H8S/2300 Series DF2371 144 Pin 34MHz 144-LQFP
Quantity:
In Stock : 16172
Step5Bar-code shipping tag
DF2371RVFQ34V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Number of Timers/Counters
    10
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    H8® H8S/2300
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Frequency
    34MHz
  • Base Part Number
    DF2371
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SCI
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    96
  • RAM Size
    24K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V