  • DF23C-30DP-0.5V(92)
DF23C-30DP-0.5V(92)
advertisement
Manufacturer No:
DF23C-30DP-0.5V(92)
HK JDW NO:
355-DF23C-30DP-0.5V(92)
Purchasing and Inquiry
DF23C-30DP-0.5V(92) Overview
DF23C-30DP-0.5V(92) Features
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C
Additional Feature: LOW PROFILE
DF23C-30DP-0.5V(92) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF23C-30DP-0.5V(92) Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Data Technology
  • Transportation
  • Industrial Automation
  • Datacom
  • Communication
  • Military Technology
  • Embedded systems
  • Instrumentation
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
DF23C-30DP-0.5V(92)
  • Connector Type
    Plug, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    30
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    30
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    300mA
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Male
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    60mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Row Spacing
    4.3 mm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    150VAC V
  • Durability
    50 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulation
    Insulated
  • Height Above Board
    0.047 1.20mm
  • Stack Height (Mating)
    1.5mm