  • DF24B-50DS-0.9C
DF24B-50DS-0.9C
advertisement
Manufacturer No:
DF24B-50DS-0.9C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF24B-50DS-0.9C
Package:
Datasheet:
DF24B-50DS-0.9C
Description:
2 Rows Receptacle Bulk Black 50 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF24
Step5Bar-code shipping tag
DF24B-50DS-0.9C
    Select All
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    POLYAMIDE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DF24
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    50
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    TIN
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.035 0.90mm
  • Total Number of Contacts
    50
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Durability
    30 Cycles
  • Withdrawl Force-Min
    .11954 N
  • Contact Termination
    Crimp
  • Wire Size (Min)
    36 AWG