  • DF30CJ-60DP-0.4V(82)
DF30CJ-60DP-0.4V(82)
advertisement
Manufacturer No:
DF30CJ-60DP-0.4V(82)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF30CJ-60DP-0.4V(82)
Purchasing and Inquiry
DF30CJ-60DP-0.4V(82) Overview
DF30CJ-60DP-0.4V(82) Features
DF30 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C
DF30CJ-60DP-0.4V(82) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF30CJ-60DP-0.4V(82) Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Communication
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Instrumentation
  • Measuring & Control Technology
  • Industrial Automation
  • Data Technology
  • Automotive Electronics
  • Datacom
Step5Bar-code shipping tag
DF30CJ-60DP-0.4V(82)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF30
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    60
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    30V
  • HTS Code
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    300mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Contact Finish Thickness
    2.00μin 0.051μm
  • Height Above Board
    0.031 0.80mm
  • Stack Height (Mating)
    1.2mm