  • DF30FC-44DS-0.4V(81)
DF30FC-44DS-0.4V(81)
advertisement
Manufacturer No:
DF30FC-44DS-0.4V(81)
HK JDW NO:
355-DF30FC-44DS-0.4V(81)
Purchasing and Inquiry
DF30FC-44DS-0.4V(81) Overview
DF30FC-44DS-0.4V(81) Features
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C
DF30FC-44DS-0.4V(81) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF30FC-44DS-0.4V(81) Rectangular Connectors applications.
  • Datacom
  • Data Technology
  • Communication
  • Medical technology
  • Transportation
  • Instrumentation
  • Military Technology
Step5Bar-code shipping tag
DF30FC-44DS-0.4V(81)
  • Connector Type
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    44
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Voltage - Rated
    30V
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Current Rating
    300mA
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • Stack Height (Mating)
    0.9mm