  • DF33C-4DS-3.3C
DF33C-4DS-3.3C
advertisement
Manufacturer No:
DF33C-4DS-3.3C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF33C-4DS-3.3C
Package:
Datasheet:
DF33C-4DS-3.3C
Description:
2 Rows Receptacle Bulk White 4 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp EnerBee™ DF33C
Quantity:
In Stock : 14097
Step5Bar-code shipping tag
DF33C-4DS-3.3C
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    EnerBee™ DF33C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    4
  • Color
    White
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    SN
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.130 3.30mm
  • Total Number of Contacts
    4
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • Rated Current (Signal)
    5A
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.228 (5.80mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Termination Type
    WIRE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V