  • DF36C-15P-0.4SD(51)
DF36C-15P-0.4SD(51)
advertisement
Manufacturer No:
DF36C-15P-0.4SD(51)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF36C-15P-0.4SD(51)
Package:
Description:
CONN PLUG 15POS SOLDER 42-46AWG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DF36C-15P-0.4SD(51)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF36
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Natural
  • Number of Rows
    1
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Type
    Outer Shroud Contact
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    15
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • Body Depth
    0.059 inch
  • Contact Resistance
    80mOhm
  • Wire Gauge
    42-46 AWG
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Termination Type
    SURFACE MOUNT
  • Wire Gauge (Max)
    46 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    42 AWG