  • DF37C-24DS-0.4V(53)
DF37C-24DS-0.4V(53)
advertisement
Manufacturer No:
DF37C-24DS-0.4V(53)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF37C-24DS-0.4V(53)
Package:
Description:
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DF37C-24DS-0.4V(53)
    Select All
  • Contact Plating
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    24
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    30V
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Current Rating
    300mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Height Above Board
    0.038 0.97mm
  • Stack Height (Mating)
    0.98mm