  • DF38-32P-0.3SD(51)
DF38-32P-0.3SD(51)
advertisement
Manufacturer No:
DF38-32P-0.3SD(51)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF38-32P-0.3SD(51)
Package:
Description:
CONN PLUG 32POS SOLDER 42-46AWG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DF38-32P-0.3SD(51)
  • Number of Rows
    1
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Type
    Outer Shroud Contact
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    32
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • Contact Resistance
    80mOhm
  • Wire Gauge
    42-46 AWG
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Wire/Cable Type
    Ribbon
  • Wire Gauge (Max)
    46 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    42 AWG