  • DF4-8PA-2R26
DF4-8PA-2R26
advertisement
Manufacturer No:
DF4-8PA-2R26
HK JDW NO:
355-DF4-8PA-2R26
Package:
Datasheet:
DF4-8PA-2R26
Description:
CONN WIRE IDC 8POS 26AWG PCB RA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DF4-8PA-2R26
    Select All
  • Total Number of Contacts
    8
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.709 inch
  • Lead Pitch
    2mm
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.232 inch
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Wire Gauge
    26 AWG, Stranded
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Termination Type
    IDC
  • Polarization Key
    HOUSING SIDE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Wire/Cable Gauge
    26 AWG
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Cable Termination
    IDC
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Cable Pitch
    0.079 2.00mm
  • Board-Side Pitch
    0.079 2.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    DF4
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Closed End
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Individual Wires
  • Number of Positions
    8
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    SOLDERED DIRECTLY TO THE BOARD
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    2.0066mm