  • DF40C-60DP-0.4V(51)
DF40C-60DP-0.4V(51)
advertisement
Manufacturer No:
DF40C-60DP-0.4V(51)
HK JDW NO:
355-DF40C-60DP-0.4V(51)
Purchasing and Inquiry
DF40C-60DP-0.4V(51) Overview
DF40C-60DP-0.4V(51) Features
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C
DF40C-60DP-0.4V(51) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF40C-60DP-0.4V(51) Rectangular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Embedded systems
  • Instrumentation
  • Medical technology
  • Communication
  • Military Technology
  • Datacom
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
DF40C-60DP-0.4V(51)
    Select All
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    30V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    60
  • Current Rating
    300mA
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Resistance
    90mOhm
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    100VAC V
  • Durability
    30 Cycles
    BLACK
  • Height
    1.29mm
  • Contact Finish Thickness
    2.00μin 0.051μm
  • Height Above Board
    0.045 1.14mm
  • Stack Height (Mating)
    1.5mm 2mm 2.5mm 3mm 3.5mm 4mm
  • Stack Height
    3.5mm