  • DF40C-80DP-0.4V(58)
DF40C-80DP-0.4V(58)
advertisement
Manufacturer No:
DF40C-80DP-0.4V(58)
HK JDW NO:
355-DF40C-80DP-0.4V(58)
Purchasing and Inquiry
DF40C-80DP-0.4V(58) Overview
DF40C-80DP-0.4V(58) Features
Mounting Type:Surface Mount
DF40C-80DP-0.4V(58) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF40C-80DP-0.4V(58) Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Measuring & Control Technology
  • Datacom
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Instrumentation
  • Embedded systems
Step5Bar-code shipping tag
DF40C-80DP-0.4V(58)
    Select All
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    80
  • Voltage - Rated
    30V
  • HTS Code
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    80
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    300mA
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.69 inch
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.073 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • Body Depth
    0.045 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Contact Resistance
    90mOhm
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    100VAC V
  • Durability
    30 Cycles
  • Height Above Board
    0.045 1.14mm
  • Stack Height (Mating)
    1.5mm 2mm 3mm 3.5mm 4mm