  • DF50A-15S-1C
DF50A-15S-1C
advertisement
Manufacturer No:
DF50A-15S-1C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF50A-15S-1C
Package:
Datasheet:
DF50A-15S-1C
Description:
1 Rows Socket Bulk Black 15 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF50 PBT
Quantity:
In Stock : 3100
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF50A-15S-1C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    PBT
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    DF50
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Socket
  • Number of Positions
    15
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    15
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    6mm
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Durability
    30 Cycles
  • Contact Termination
    Crimp
  • Wire Size (Min)
    28 AWG
  • Wire Size (Max)
    28 AWG
  • Length
    16.95mm
  • Width
    6.85mm