  • DF61-2S-2.2C(11)
DF61-2S-2.2C(11)
advertisement
Manufacturer No:
DF61-2S-2.2C(11)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF61-2S-2.2C(11)
Package:
Datasheet:
DF61-2S-2.2C(11)
Description:
1 Rows Socket Bulk Red 2 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF61
Quantity:
In Stock : 7956
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF61-2S-2.2C(11)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    PBT
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DF61
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Socket
  • Number of Positions
    2
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Color
    Red
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    350V
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Swing Lock
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.087 2.20mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    4A
  • Contact Gender
    Female
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Termination
    Crimp
  • Height
    2.26mm
  • Length
    6.29mm