  • DF61543L40FPV
DF61543L40FPV
advertisement
Manufacturer No:
DF61543L40FPV
HK JDW NO:
668-DF61543L40FPV
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Description:
384KB 384K x 8 FLASH H8SX 32-Bit Microcontroller H8® H8SX/1500 Series 144 Pin 40MHz 5V 144-LQFP
Quantity:
In Stock : 17393
Step5Bar-code shipping tag
DF61543L40FPV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    40MHz
  • Pin Count
    144
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    CAN, I2C, SCI
  • Memory Size
    384kB
  • Number of I/O
    95
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    H8SX
  • Peripherals
    DMA, Motor Control PWM, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    384KB 384K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SCI, SSU
  • Supply Current-Max
    90mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x10b; D/A 2x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • Address Bus Width
    24
  • ROM (words)
    393216
  • Length
    20mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA