  • DF61653N50FTV
DF61653N50FTV
advertisement
Manufacturer No:
DF61653N50FTV
HK JDW NO:
668-DF61653N50FTV
Package:
120-TQFP
Datasheet:
Description:
384KB 384K x 8 FLASH H8SX 32-Bit Microcontroller H8® H8SX/1600 Series DF61653 120 Pin 50MHz 3.3V 120-TQFP
Quantity:
In Stock : 8487
Step5Bar-code shipping tag
DF61653N50FTV
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    120-TQFP
  • Number of Pins
    120
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    H8® H8SX/1600
  • Published
    2005
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    120
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    DF61653
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, SCI, USB
  • Memory Size
    384kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    75
  • RAM Size
    40K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    H8SX
  • Peripherals
    DMA, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    384KB 384K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SCI, SmartCard, USB
  • Supply Current-Max
    125mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 2x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    16
  • Address Bus Width
    21
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm