  • DF64-2S-4.5H(21)
DF64-2S-4.5H(21)
advertisement
Manufacturer No:
DF64-2S-4.5H(21)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF64-2S-4.5H(21)
Package:
Datasheet:
DF64-2S-4.5H(21)
Description:
CONN SSL RCPT 2POS 4.5MM SOLDER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DF64-2S-4.5H(21)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF64
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Non-Gendered
  • Number of Positions
    2
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    350V
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Current Rating (Amps)
    3A 4A 5A
  • Pitch
    0.177 4.50mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Current Rating
    5A