  • DF7A-4EP-3.96C
DF7A-4EP-3.96C
advertisement
Manufacturer No:
DF7A-4EP-3.96C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF7A-4EP-3.96C
Package:
Datasheet:
DF7A-4EP-3.96C
Description:
1 Rows Plug Bulk White 4 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp DF7 Plastic
Step5Bar-code shipping tag
DF7A-4EP-3.96C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Contact Plating
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    POLYAMIDE
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DF7
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    4
  • Color
    White
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.156 3.96mm
  • Total Number of Contacts
    4
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    3.96mm
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Empty Shell
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Termination
    Crimp
  • Height
    9.9mm
  • Length
    18.3mm
  • Width
    27mm