  • DFE252012F-1R0M=P2
DFE252012F-1R0M=P2
advertisement
Manufacturer No:
DFE252012F-1R0M=P2
HK JDW NO:
535-DFE252012F-1R0M=P2
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 1UH 3.3A 40 MOHM
Purchasing and Inquiry
FEATURES
Miniature size: 2520 footprint (2.5mm×2.0mm) and low profile(1.2mm Max. height)
The use of magnetic iron powder ensure capability for large current.
The use of Flat wire for Low DC resistance.
Magnetically shielded, low audible core noise.
Reflow solderable.
Operating temperature : -40~+125°C
Step5Bar-code shipping tag
DFE252012F-1R0M=P2
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Mount
  • Series
    DFE252012F
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Current Rating
    3.3A
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • HTS Code
    WRAPAROUND
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
    1008
  • Tolerance
    ±20%
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    40mOhm Max
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Current - Saturation
    5.3A