  • DFL15005S-E3/45
DFL15005S-E3/45
advertisement
Manufacturer No:
DFL15005S-E3/45
HK JDW NO:
884-DFL15005S-E3/45
Package:
4-SMD, Gull Wing
Datasheet:
DFL15005S-E3/45
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DFL15005S-E3/45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, Gull Wing
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    400μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 1.5A
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Max Surge Current
    50A
  • Output Current-Max
    1.5A
  • Current - Average Rectified (Io)
    1.5A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    50V
  • Height
    3.3mm
  • Length
    8.51mm
  • Width
    6.5mm