  • DFN2.38BK100
DFN2.38BK100
advertisement
Manufacturer No:
DFN2.38BK100
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-DFN2.38BK100
Package:
Datasheet:
DFN2.38BK100
Description:
SLEEVING 2.38" ID POLY 100' BLK
Step5Bar-code shipping tag
DFN2.38BK100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -45°C~120°C
  • Series
    Dura Flex™
  • Feature
    Chemical Resistant, Clean Cut, Salt Resistant, Snag Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Sleeving
  • Color
    Black
  • Type Attributes
    Braided
  • Abrasion Protection
    Abrasion and Cut Resistant
  • Liquid Protection
    Gasoline Resistant
  • Environmental Protection
    UV Resistant, Weather Resistant
  • Length
    100' 30.48m
  • Diameter - Outside
    2.470 (62.74mm)
  • Diameter - Inside
    2.380 (60.45mm)
  • Wall Thickness
    0.045 1.14mm