  • DGD2110S16-13
DGD2110S16-13
advertisement
Manufacturer No:
DGD2110S16-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DGD2110S16-13
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
DGD2110S16-13
Description:
Surface Mount Tape & Reel (TR) Active EAR99 Gate Drivers ICs Non-Inverting 2 500V V 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Half-Bridge
Purchasing and Inquiry
DGD2110S16-13 Overview
Gate drivers provides greater flexibilGate driversy to use the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.Tape & Reel (TR) is the form of the package.Configuration is based on 2 drivers.Its recommended mounting way is Surface Mount.In the absence of a power supply voltage of 10V~20V V, it is able to demonstrate its superiority.This gate type has a IGBT, N-Channel MOSFET design.This device allows temperatures in the range of -40°C~150°C TJ.Non-Inverting is used as its input type.Devices are mounted by Surface Mount.There are 16 pins available in the device.2.5A is the maximum output current.The high-side voltage - Max (Bootstrap) can be up to 500V.
DGD2110S16-13 Features
Embedded in the Tape & Reel (TR) package
2 drivers
Employing a gate type of IGBT, N-Channel MOSFET
16 pins
High-side voltage - Max (Bootstrap) of 500V
DGD2110S16-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DGD2110S16-13 gate drivers applications.
  • Portable Media Players
  • UPS systems
  • Motor Controls
  • Uninterruptible Power Supplies (UPS)
  • Isolated Gate Driver Supplies
  • Solar power supplies
  • High power buffers
  • Broadcast equipment
  • White Goods - Air Conditioner, Washing Machine,
  • Driving GaN Power Transistors used in Full or Half?Bridge, LLC,
Step5Bar-code shipping tag
DGD2110S16-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    10V~20V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Max Output Current
    2.5A
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Rise / Fall Time (Typ)
    15ns 13ns
  • Channel Type
    Independent
  • Number of Drivers
    2
  • Driven Configuration
    Half-Bridge
  • Gate Type
    IGBT, N-Channel MOSFET
  • Current - Peak Output (Source, Sink)
    2.5A 2.5A
  • Logic Voltage - VIL, VIH
    6V 9.5V
  • High Side Voltage - Max (Bootstrap)
    500V