  • DGSK20-025AS
DGSK20-025AS
advertisement
Manufacturer No:
DGSK20-025AS
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DGSK20-025AS
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DGSK20-025AS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DGSK20-025AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    GALLIUM ARSENIDE
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.3mA @ 250V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 5A
  • Max Reverse Leakage Current
    1.3mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    20A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    250V
  • Average Rectified Current
    12A