  • DIP24-1C90-51D
DIP24-1C90-51D
advertisement
Manufacturer No:
DIP24-1C90-51D
HK JDW NO:
767-DIP24-1C90-51D
Package:
Datasheet:
Description:
STANDEXMEDER DIP24-1C90-51D Reed Relay, DIP Series, 24 VDC, 2 kohm, 200 mA, 100 V, SPDT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DIP24-1C90-51D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Series
    DIP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Diode
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Breadth
    7 mm
  • Physical Dimension
    19.3mm x 7mm x 7.5mm
  • Contact Resistance
    150mOhm
  • Sealing
    WATER PROOF
  • Contact Voltage(DC)-Max
    175V
  • Electrical Life
    100000000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    Reed
  • Coil Resistance
    2kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .5A@175VAC
  • Operate Time
    0.7ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    175VAC 175VDC -Max
  • Coil Current
    12mA
  • Release Time
    1.5ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .5A@175VDC
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Contact Rating (Current)
    500mA
  • Coil Power
    290mW
  • Must Release Voltage
    3.6VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    175V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Switching Current
    250mA
  • Width
    19.3mm
  • Body Height
    7.5mm