  • DIP24-2A72-21L
DIP24-2A72-21L
advertisement
Manufacturer No:
DIP24-2A72-21L
HK JDW NO:
767-DIP24-2A72-21L
Package:
Molded
Datasheet:
DIP24-2A72-21L
Description:
STANDEXMEDER DIP24-2A72-21L Reed Relay, DIP Series, 24 VDC, 2 kohm, 500 mA, 200 V, DPST-NO
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DIP24-2A72-21L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Series
    DIP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Breadth
    7 mm
  • Physical Dimension
    19.3mm x 7mm x 7.5mm
  • Contact Resistance
    150mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Contact Voltage(DC)-Max
    200V
  • Electrical Life
    1000000000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPST
  • Contact Form
    DPST-NO (2 Form A)
  • Relay Type
    Reed
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Coil Resistance
    2kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    1A@200VAC
  • Operate Time
    0.5ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    200VAC 200VDC -Max
  • Coil Current
    12mA
  • Release Time
    0.1ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@200VDC
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Coil Power
    290mW
  • Must Release Voltage
    3.6VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    200V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Switching Current
    1A
  • Test Voltage
    1.5kV
  • Switching Capacity
    20 W
  • Width
    19.3mm
  • Body Height
    7.5mm