  • DLSP-1-18M-01
DLSP-1-18M-01
advertisement
Manufacturer No:
DLSP-1-18M-01
Manufacturer:
Essentra Components
HK JDW NO:
280-DLSP-1-18M-01
Package:
Datasheet:
DLSP-1-18M-01
Description:
RICHCO DLSP-1-18M-01PCB DUAL LOCK SUPPORT POST 18MM HIGH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DLSP-1-18M-01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    External
  • Mounting Type
    Snap Lock
  • Material
    Nylon
  • Mounting Hole Diameter
    0.156 (3.96mm) 5/32
  • Published
    2010
  • Series
    Richco, DLSP-1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Natural
  • Hole Diameter
    3.9624 mm
  • Holding Type
    Snap Lock
  • Support Hole Diameter
    0.156 (3.96mm) 5/32
  • Height
    18mm
  • Length
    27.9908mm
  • Width
    4mm
  • Length - Overall
    1.102 28.00mm
  • Between Board Height
    0.709 18.00mm
  • Support Panel Thickness
    0.063 1.60mm
  • Mounting Panel Thickness
    0.063 1.60mm