  • DME2S15K
DME2S15K
advertisement
Manufacturer No:
DME2S15K
HK JDW NO:
192-DME2S15K
Datasheet:
DME2S15K
Description:
DME 0.015μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DME2S15K
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DME2S15K .
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.406Lx0.177W 10.30mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Insulation Resistance
    9GOhm
  • Size Code
    4118
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.295 7.50mm
  • Length
    10.3mm
  • Thickness
    4.5mm