  • DME4S27K-F
DME4S27K-F
advertisement
Manufacturer No:
DME4S27K-F
HK JDW NO:
192-DME4S27K-F
Package:
Radial
Datasheet:
DME4S27K-F
Description:
DME 0.027μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DME4S27K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Series
    DME
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.406Lx0.217W 10.30mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4122
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    5.5mm