  • DME4W1P2K
DME4W1P2K
advertisement
Manufacturer No:
DME4W1P2K
HK JDW NO:
192-DME4W1P2K
Package:
Radial
Datasheet:
DME4W1P2K
Description:
DME 1.2μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DME4W1P2K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    DME
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.374W 26.00mmx9.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.2μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Height
    18.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.744 18.90mm
  • Length
    26mm
  • Width
    9.5mm