  • DMV1500LF5
DMV1500LF5
advertisement
Manufacturer No:
DMV1500LF5
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-DMV1500LF5
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DMV1500LF5
Step5Bar-code shipping tag
DMV1500LF5
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    7pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    1.5kV
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    4A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DMV1500
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
  • Max Current Rating
    4A
  • Diode Type
    Standard - 1 Pair Series Connection
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Surge Current
    35A
  • Output Current-Max
    4A
  • Application
    HIGH VOLTAGE FAST RECOVERY
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    20μA
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    50A
  • Reverse Voltage
    600V
  • Forward Voltage-Max
    1.8V
  • Recovery Time
    350 ns
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1500V