  • DNA30E2200PC-TUB
DNA30E2200PC-TUB
advertisement
Manufacturer No:
DNA30E2200PC-TUB
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-DNA30E2200PC-TUB
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DNA30E2200PC-TUB
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.26V @ 30A -55°C~175°C 40μA @ 2200V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
DNA30E2200PC-TUB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT, PD-CASE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • Reference Standard
    IEC-60747
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    210W
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    40μA @ 2200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.26V @ 30A
  • Case Connection
    ANODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    HIGH VOLTAGE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    2200V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    2.2kV
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Capacitance @ Vr, F
    7pF @ 700V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    340A
  • Reverse Current-Max
    40μA
  • Natural Thermal Resistance
    0.25 °C/W